Apotektilbud.no

Sammenlign priser fra norske nettbutikker

Solkrem best i test 2026: Slik leser du testene — og her er prisene

Hver vår tester Forbrukerrådet og TV2 Hjelper Deg solkremer solgt i Norge, og konklusjonen har vært påfallende stabil år etter år: de fleste solkremer holder det SPF-merkingen lover, og prisen sier lite om beskyttelsen. Vi utfører ikke egne laboratorietester — det denne siden bidrar med, er det testene ikke viser: hva solkremene faktisk koster akkurat nå, regnet per 100 ml, på tvers av Apotek 1, Vitusapotek, Boots, Farmasiet, Apotera, Med24 og Apotekhjem.

Produkter
890
Fra
27 kr
Merker
127
Butikker
7

Dagens solkrempriser (kr per 100 ml)

890 produkter fra norske apotek. Sist oppdatert 4. oktober 2026 kl. 08:07.

12 / 890, pris per enhet

-70%

Soltan

Soltan Kids Protect & Moisturise Sun Lotion SPF 50+ 400ml

kr 54kr 180

Boots apotek · 13 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

-70%

Nytti

Nytti Aloe Vera Body Lotion 150ml

kr 42kr 140

Boots apotek · 28 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

-20%Ekte tilbud

Austre

AUSTRE Aloe Vera Gel 125 ml

kr 39kr 49

Apotera · 31 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Nardos

Nardos Aloe vera spray - 250 ml.

kr 79

Med24 · 32 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Derma

Derma Aftersun Lotion - 200ml

kr 64

Med24 · 32 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Soltan

Soltan Aftersun Gel with aloe vera 400ml

kr 130

Boots apotek · 32 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Soltan

Soltan Protect & Moisturise Suncare Lotion spf 30 400 ml

kr 149

Boots apotek · 37 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Nivea

NIVEA After Sun Lotion 200 ml

kr 75

Apotera · 38 kr/100 ml

Se tilbud

Derma

Derma After Sun Lotion 200 ml

kr 79

Farmasiet · 40 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Derma

Derma Aftersun Sorbet – 200 ml

kr 79

Med24 · 40 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Soltan

Soltan Protect & Moisturise Suncare Lotion spf 30 200 ml

kr 80

Boots apotek · 40 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Wella Professionals

Wella Professionals Invigo Sun Care After Sun Cleansing sjampo 300 ml

kr 139

Apotek 1 · 46 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Beste kjøp akkurat nå

Største rabatt

Soltan Kids Protect & Moisturise Sun Lotion SPF 50+ 400ml

54 kr · −70%

Lavest pris per enhet

Soltan Kids Protect & Moisturise Sun Lotion SPF 50+ 400ml

13 kr/100 ml · 54 kr · Boots apotek

Lavest pris

Blistex Ultra 50+ - 4,25 g.

27 kr · Med24

Slik leser du en solkremtest

Sjekk hva som faktisk ble testet. Solkremtester måler som regel om produktet leverer SPF-en på etiketten (UVB-beskyttelse) og om UVA-beskyttelsen står i forhold til den. Duft, konsistens og hvithet i huden er brukeropplevelse — relevant, men subjektivt. Et produkt kan «tape» en test på klissethet og fortsatt beskytte perfekt.

Prisen predikerer ikke beskyttelsen. Gjennomgående i norske og europeiske tester finner laboratoriene at rimelige solkremer beskytter like godt som dyre. Det du betaler ekstra for i premiumsegmentet, er tekstur, hudpleie-tilsetninger og merkevare — legitimt nok, men ikke sikkerhet.

Mengden slår merket. En voksen kropp trenger rundt 35 ml per påsmøring, og du skal smøre på nytt hver andre time i sola. Bruker du halv dose av «verdens beste» solkrem, får du under halv beskyttelse — da er en romslig flaske rimelig solkrem du faktisk bruker nok av, det tryggere valget. Derfor regner vi alle prisene under om til kr per 100 ml.

Sjekk årstallet på testen du leser. Resepturer endres, og fjorårets vinner kan være omformulert. Forbrukerrådets test kommer normalt i mai-juni; TV2 Hjelper Deg tester også jevnlig. Vi oppdaterer denne siden løpende med prisene — testene finner du hos testorganisasjonene.

Spørsmål og svar

Hvilken solkrem er best i test 2026?

Forbrukerrådet og TV2 Hjelper Deg publiserer årets solkremtester i sesongen, og de fleste testede kremene leverer SPF-en de lover. Vi gjengir ikke testresultatene her — vi viser i stedet dagens priser per 100 ml, slik at du kan kjøpe en solkrem som beskytter godt uten å betale for mye.

Er dyr solkrem bedre enn billig?

Nei, ikke på beskyttelse. Testene finner gjennomgående at rimelige solkremer beskytter like godt som dyre. Forskjellen ligger i konsistens, duft og hudfølelse.

Hva betyr SPF egentlig?

SPF (Sun Protection Factor) angir hvor mye lenger huden tåler UVB-stråling enn uten beskyttelse, gitt at du bruker riktig mengde. SPF 30 slipper gjennom omtrent 3 prosent av UVB-strålene, SPF 50 omtrent 2 prosent. UVA-beskyttelsen skal være minst en tredjedel av SPF-tallet i EU-merkede produkter.

Hvor mye solkrem skal jeg bruke?

Cirka 2 mg per kvadratcentimeter hud — i praksis rundt 35 ml (et snapsglass) for en voksen kropp per påsmøring, og ny påsmøring hver andre time. De fleste bruker under halvparten, og får dermed langt lavere reell beskyttelse enn etiketten lover.

Hvilken faktor bør jeg velge i Norge?

Helsemyndighetene anbefaler minst SPF 30 for voksne i norsk sommersol, og SPF 50 for barn, i høyfjellet og i syden. Barn under ett år bør skjermes helt fra direkte sol.

Se også