Apotektilbud.no

Sammenlign priser fra norske nettbutikker

Kollagen best i test 2026: Hva forskningen sier — og hva dosen koster

Kollagen er blitt en av apotekenes største tilskuddskategorier, og «best i test»-listene florerer — ofte skrevet av aktører som selger produktene selv. Vi selger ingenting og tester ikke i laboratorium. Det denne siden gir deg, er en nøktern oppsummering av hva dokumentasjonen faktisk viser, hva som skiller produktene (form, dose, kollagentype), og den sammenligningen ingen av listene gjør skikkelig: pris per dose på tvers av Apotek 1, Vitusapotek, Boots, Farmasiet, Apotera, Med24 og Apotekhjem.

Produkter
32
Fra
60 kr
Merker
14
Butikker
7

Dagens kollagenpriser (pris per enhet)

32 produkter fra norske apotek. Sist oppdatert 4. oktober 2026 kl. 08:07.

12 / 32, pris per enhet

-20%Billigste

Fitness Pharma

Yummy Gummies by Fitness Pharma Collagen - 60 stk.

kr 60kr 75

Med24 · 1,00 kr/stk

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

-12%

Ukjent

Biotin Collagen 120 tabletter – Kollagen, biotin & hyaluronsyre for hud, hår og elastisitet, UTSOLGT

kr 249kr 284

Apotekhjem · 2,08 kr/stk

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Elexir Pharma

Elexir Pharma Kollagen hydrolysert type I, II og III tabletter 120 stk

kr 269

Apotera · 2,24 kr/stk

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Biopharma

Biopharma Kollagen Beauty Gummies 60stk

kr 135

Apotera · 2,25 kr/stk

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

-14%

Vitayummy

VitaYummy Collagen Cherry 60 stk

kr 144kr 167

Med24 · 2,40 kr/stk

Se tilbud
-24%

Heey!

Heey! Vital Collagen + Minerals 90 kapsler

kr 227kr 299

Med24 · 2,52 kr/stk

Se tilbud
-25%

Vitayummy

VitaYummy Collagen Papaya - 60 stk.

kr 157kr 209

Med24 · 2,62 kr/stk

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

-20%Ekte tilbud

Heey!

Heey! Beauty Collagen + MSM 90 kapsler

kr 239kr 299

Apotera · 2,66 kr/stk

Se tilbud

Ukjent

Vild Nord Collagen C+ -120stk

kr 334

Apotekhjem · 2,78 kr/stk

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Vild Nord

Vild Nord Nordisk Marint Collagen C+ kapsler 120 stk

kr 359

Apotera · 2,99 kr/stk

Se tilbud

Ukjent

Mezina Collagen Multivitamin – 120 kapsler

kr 367

Apotekhjem · 3,06 kr/stk

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Ukjent

Biosan reumex multi kollagen (90 tabletter)

kr 299

Apotekhjem · 3,32 kr/stk

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Beste kjøp akkurat nå

Største rabatt

Plent Pure Marine Collagen Chocolate Dream - 30 poser

251 kr · −35%

Lavest pris per enhet

Yummy Gummies by Fitness Pharma Collagen - 60 stk.

1,00 kr/stk · 60 kr · Med24

Slik vurderer du kollagentilskudd

Dokumentasjonen er reell, men moderat. Flere randomiserte studier finner at daglig inntak av hydrolyserte kollagenpeptider over 8-12 uker gir målbar bedring i hudens fuktighet og elastisitet, og noen finner effekt på leddkomfort. Effektene er gjennomgående små til moderate, studiene er ofte industrifinansierte, og effekten forsvinner når du slutter. Det er ikke tomt snakk — men det er heller ikke mirakelet markedsføringen antyder.

Formen betyr mer enn merket. Se etter «hydrolysert kollagen» eller «kollagenpeptider» — det er formen som er brukt i studiene, fordi den tas opp i tarmen. Marint eller bovint spiller mindre dokumentert rolle. Vitamin C bidrar til normal kollagendannelse og er et fornuftig følgestoff mange produkter inkluderer.

Dosen avgjør prisregnestykket. Studiene bruker typisk 2,5-10 gram daglig. Pulver gir suverent mest gram per krone; tabletter krever ofte 6-10 stykker for samme dose, og «shots» betaler du emballasjepremie for. Regn alltid: pris ÷ antall dagsdoser i pakningen. Vi viser pris per enhet i listen — sjekk dagsdosen på pakningen og gang opp.

Vær skeptisk til «testvinner»-stempler i denne kategorien. Mange kollagen-«tester» på nett er affiliate-lister uten laboratoriemålinger. Ekte holdepunkter er: hydrolysert form, oppgitt dose per dagsporsjon, tredjepartstesting for renhet — og en dagspris du kan leve med i de månedene det tar før en eventuell effekt viser seg.

Spørsmål og svar

Hvilket kollagen er best i test 2026?

Ingen norsk uavhengig instans kårer kollagen-testvinnere med laboratoriemålinger; de fleste «best i test»-listene er kommersielle. Velg hydrolysert kollagen med tydelig dagsdose (2,5-10 g), og sammenlign pris per dose — det er den reelle forskjellen mellom produktene.

Virker kollagentilskudd?

Studier viser små til moderate forbedringer i hudens fuktighet og elastisitet ved daglig bruk av hydrolysert kollagen over 8-12 uker, og mulig effekt på leddkomfort. Effekten er dose-avhengig og vedvarer bare så lenge du tar tilskuddet.

Pulver, tabletter eller shots?

Pulver gir mest kollagen per krone og doseres fleksibelt. Tabletter er praktiske men krever mange stykker per dagsdose. Shots er dyrest per gram. Innholdet er ellers likt — hydrolysert kollagen er hydrolysert kollagen.

Når på døgnet bør jeg ta kollagen?

Tidspunktet har ingen dokumentert betydning. Ta det når du husker det — konsistens over uker er det som eventuelt gir effekt.

Er kollagen trygt?

Kollagen er et matprotein og regnes som trygt for de fleste. Har du allergi mot fisk eller skalldyr, sjekk kilden (marint kollagen). Gravide og ammende bør som alltid konferere med lege om tilskudd.

Se også