Apotektilbud.no

Sammenlign priser fra norske nettbutikker

Vitaminer for hår best i test 2026: Dokumentasjonen, ærlig oppsummert

Hårvitaminer er blant apotekenes mest markedsførte kosttilskudd, og «best i test»-listene er nesten alltid skrevet av noen som selger dem. Vi selger ingenting. Her får du det dokumentasjonen faktisk viser — inkludert når tilskudd ikke hjelper i det hele tatt — og prisen per dose på tvers av Apotek 1, Vitusapotek, Boots, Farmasiet, Apotera, Med24 og Apotekhjem.

Produkter
61
Fra
68 kr
Merker
25
Butikker
7

Hårtilskudd: dagens priser per dose

61 produkter fra norske apotek. Sist oppdatert 4. oktober 2026 kl. 08:07.

12 / 61, pris per enhet

Skip

SKIP Hår, Hud og Negler 240 stk

kr 134

Apotera · 0,56 kr/stk

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Natur-Drogeriet

Natur-Drogeriet Mega Biotin 425 mcg - 100 tabletter

kr 75

Med24 · 0,75 kr/stk

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

-20%Billigste

Fitness Pharma

Yummy Gummies by Fitness Pharma Hår og Negler - 60 stk.

kr 68kr 85

Med24 · 1,13 kr/stk

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Hårkontroll

Hårkontroll Original 120 stk

kr 159

Apotera · 1,32 kr/stk

Se tilbud

Nycoplus

Nycoplus Biotin 2500mcg 100 stk

kr 136

Apotekhjem · 1,36 kr/stk

Se tilbud

Metode

Metode Biotin 900 mcg tabletter 100 stk

kr 140

Apotek 1 · 1,40 kr/stk

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Metode

Metode Biotin 900 µg tabletter 100 stk

kr 140

Apotek 1 · 1,40 kr/stk

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Ukjent

Bamboo Silica Complex 180 Kapsler | Bambusekstrakt med Silisium og Biotin

kr 258

Apotekhjem · 1,43 kr/stk

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Now

Now Biotin 1000 mcg 100 kapsler

kr 169

Apotera · 1,69 kr/stk

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Möller'S Pharma

Möller's Pharma Hår & Negler 90 stk

kr 154

Med24 · 1,71 kr/stk

Se tilbud
-20%

Lekaform

Lekaform Gummies Hår, Hud & Negler - 60 stk.

kr 103kr 129

Med24 · 1,72 kr/stk

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

-20%

Dfi - Grønne Vitaminer

DFI Biotin 6000 mcg. - 90 tabletter

kr 156kr 195

Med24 · 1,73 kr/stk

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Beste kjøp akkurat nå

Største rabatt

Priorin DailyHair Shine Gummies 30 stk

110 kr · −50%

Lavest pris per enhet

SKIP Hår, Hud og Negler 240 stk

0,56 kr/stk · 134 kr · Apotera

Lavest pris

Yummy Gummies by Fitness Pharma Hår og Negler - 60 stk.

68 kr · Med24

Når hjelper hårtilskudd, og når gjør de ikke det?

Hovedpoenget først, fordi det sparer mange for penger: tilskudd hjelper i hovedsak når du faktisk mangler noe. Dokumentert hårtap knyttet til jernmangel, lavt D-vitamin eller lavt stoffskifte bedrer seg når mangelen rettes opp. Har du normale verdier, viser studiene lite til ingen effekt av å ta mer. Vedvarende hårtap bør derfor utredes med en blodprøve før du kjøper en kur — det er både billigere og mer treffsikkert.

Biotin er tilskuddenes signaturingrediens, og dokumentasjonen er tynnere enn markedsføringen antyder. Biotinmangel gir hårtap, men mangel er sjelden i en normal norsk kost. Utenfor mangeltilfeller finnes det ikke god evidens for at ekstra biotin gir tykkere eller raskere voksende hår. Verdt å vite: høye biotindoser kan forstyrre enkelte blodprøver, blant annet stoffskifte- og hjertemarkører, så nevn tilskuddet hvis du skal ta prøver.

Det som er verdt å se etter er heller jern (særlig for kvinner med rikelige menstruasjoner), D-vitamin i vinterhalvåret, og tilstrekkelig protein i kosten. Det er billigere enn de fleste hårkurer og har dokumentasjon bak seg.

Skal du likevel prøve et kombinasjonstilskudd, sammenlign per dose og les dagsdosen: mange produkter krever to eller tre kapsler daglig, noe som dobler eller tredobler dagsprisen mot det pakningsprisen antyder. Regnestykket står i listen under.

Spørsmål og svar

Virker vitaminer for hår?

De virker først og fremst hvis du har en mangel — typisk jern, D-vitamin eller stoffskifteproblemer. Med normale verdier viser studiene liten effekt. Ved vedvarende hårtap er en blodprøve hos fastlegen et bedre første steg enn en kur.

Hjelper biotin mot hårtap?

Ved dokumentert biotinmangel, ja. Mangel er sjelden i normal norsk kost, og utenfor mangeltilfeller finnes det ikke god dokumentasjon for effekt på hårvekst eller hårtykkelse.

Hvor lang tid tar det før man ser effekt?

Hår vokser omtrent én centimeter i måneden, så enhver reell endring tar måneder å se. Produkter som lover synlig effekt på få uker lover mer enn biologien tillater.

Kan hårtilskudd påvirke blodprøver?

Ja. Høye doser biotin kan gi feilaktige svar på flere vanlige blodprøver, blant annet stoffskifte- og hjertemarkører. Fortell legen at du tar tilskuddet før prøvetaking.

Se også