Apotektilbud.no

Sammenlign priser fra norske nettbutikker

Munnskyll best i test 2026: Hva som faktisk betyr noe

Munnskyll selges både som kariesforebygging og som friskpust-produkt, og de to har nesten ingenting med hverandre å gjøre. Vi tester ikke selv — her får du det som avgjør valget (fluorkonsentrasjonen), hva alkoholinnholdet betyr, og prisen per 100 ml på Flux, Vidi, Listerine og apotekenes egne merker på tvers av sju apotek.

Produkter
85
Fra
14 kr
Merker
23
Butikker
7

Dagens munnskyllpriser (kr per 100 ml)

85 produkter fra norske apotek. Sist oppdatert 4. oktober 2026 kl. 08:07.

12 / 85, pris per enhet

-70%Ekte tilbud

Jordan

Jordan Clinic Gum Protector Fluorskyll mintsmak 500 ml

kr 32kr 105

Vitusapotek · 6,30 kr/100 ml

Se tilbud
-70%Ekte tilbud

Jordan

Jordan Clinic Fluoride Protection fluorskyll 500 ml

kr 32kr 105

Vitusapotek · 6,30 kr/100 ml

Se tilbud
-20%Ekte tilbud

Listerine

Listerine Total Care Munnskyll, 1000 ml

kr 71kr 89

Farmasiet · 7,12 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

-20%Ekte tilbud

Listerine

Listerine Cool Mint Milder Taste Munnskyll, 1000 ml

kr 71kr 89

Farmasiet · 7,12 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

-20%Ekte tilbud

Listerine

Listerine Advanced White Milder Taste Munnskyll, 500 ml

kr 39kr 49

Farmasiet · 7,84 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

-20%Ekte tilbud

Listerine

Listerine Total Care munnskyll 500ml

kr 39kr 49

Farmasiet · 7,84 kr/100 ml

Se tilbud
-20%Ekte tilbud

Listerine

Listerine Total Care Milder Taste Munnskyll, 500 ml

kr 39kr 49

Farmasiet · 7,84 kr/100 ml

Se tilbud
-20%Ekte tilbud

Listerine

Listerine Cool Mint Milder Taste Munnskyll, 500 ml

kr 39kr 49

Farmasiet · 7,84 kr/100 ml

Se tilbud

Prodox

Prodox fluorskyll 500 ml

kr 40

Apotek 1 · 8,00 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

-23%

Colgate

Colgate Plax Blue Munnskyll 500 ml

kr 46kr 60

Med24 · 9,20 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

-19%

Colgate

Colgate Max White Munnskyll - 500 ml.

kr 48kr 59

Med24 · 9,60 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Ekte tilbud

Flux

Flux Fluorskyll 0,2% NaF Original Coolmint 1000 ml

kr 103

Farmasiet · 10 kr/100 ml

Se tilbud

Beste kjøp akkurat nå

Største rabatt

Jordan Clinic Gum Protector Fluorskyll mintsmak 500 ml

32 kr · −70%

Lavest pris per enhet

Jordan Clinic Gum Protector Fluorskyll mintsmak 500 ml

6,30 kr/100 ml · 32 kr · Vitusapotek

Lavest pris

Colgate Plax Blue Munnskyll - 100 ml.

14 kr · Med24

Fluor er hele poenget — resten er tilbehør

Kjøper du munnskyll for tennenes skyld, er fluorkonsentrasjonen det eneste tallet som betyr noe. Den står oppgitt i prosent eller ppm på flasken (0,2 % tilsvarer omtrent 1 450 ppm). Daglig fluorskyll er særlig aktuelt for deg med mye hull, tannregulering, munntørrhet eller blottlagte tannhalser — for andre er fluortannkrem to ganger daglig som regel nok. Tannlegen din er den rette til å si hvilken gruppe du er i.

Viktig bruksdetalj som ofte gjør produktet virkningsløst: ikke skyll med munnskyll rett etter tannpussen, og ikke skyll munnen med vann etterpå. Da vasker du bort den konsentrerte fluoren fra tannkremen. Bruk skyllen på et annet tidspunkt av dagen, og la være å spise eller drikke i en halvtime etterpå.

Alkohol i munnskyll er der som konserveringsmiddel og løsemiddel, ikke som virkestoff. Det svir, og det er dårlig egnet ved munntørrhet, sår i munnen eller for barn. Alkoholfrie varianter beskytter tennene like godt, forutsatt samme fluorinnhold.

Antibakterielle skyller med klorheksidin er en annen kategori: effektive mot tannkjøttbetennelse, men beregnet på kortvarige kurer, ikke daglig bruk — langvarig bruk misfarger tenner og påvirker smakssansen. De hører hjemme etter anbefaling fra tannlege, ikke i den daglige rutinen.

Spørsmål og svar

Trenger jeg munnskyll i det hele tatt?

Ikke nødvendigvis. Fluortannkrem to ganger daglig og rengjøring mellom tennene dekker behovet for de fleste. Fluorskyll er et tillegg for deg med høy kariesrisiko, tannregulering eller munntørrhet — spør tannlegen.

Når på dagen bør jeg bruke munnskyll?

Ikke rett etter tannpuss, for da skyller du bort den konsentrerte fluoren fra tannkremen. Velg et annet tidspunkt, og unngå mat og drikke i cirka 30 minutter etterpå.

Er alkoholfri munnskyll dårligere?

Nei. Alkoholen er ikke virkestoffet. Med samme fluorinnhold beskytter en alkoholfri skyll like godt, og den er bedre egnet ved munntørrhet og sår i munnen.

Hva koster munnskyll per 100 ml?

Spennet er stort fordi flaskene varierer fra 250 ml til én liter. Storflaskene er nesten alltid billigst per 100 ml — se dagens utregning i listen over.

Se også