Apotektilbud.no

Sammenlign priser fra norske nettbutikker

Deodorant best i test 2026: Hva testene måler — og hva den koster

Deodorant er en av de mest testede produktgruppene i norske forbrukermedier, og listene spriker — fordi «best» avhenger av om du vil dempe lukt eller stoppe svette, to helt forskjellige ting. Vi tester ikke selv. Det denne siden gir deg er forskjellen som avgjør valget, en nøktern gjennomgang av aluminiumsdebatten, og prisen per 100 ml på apotekenes deodoranter fra Vichy, Sebamed, Decubal, Cosmica og flere.

Produkter
66
Fra
24 kr
Merker
30
Butikker
6

Dagens deodorantpriser (kr per 100 ml)

66 produkter fra norske apotek. Sist oppdatert 4. oktober 2026 kl. 08:07.

12 / 66, pris per enhet

Garnier

Garnier Mineral Hyaluronic Care 72H Deodorant Spray 150 ml

kr 39

Apotera · 26 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Dove

Dove Raspberry & Rose Whole Body Deodorant Spray 150 ml

kr 81

Apotera · 54 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Dr. Scholl'S

Dr. Scholl's deodorant skospray 150 ml

kr 95

Apotekhjem · 63 kr/100 ml

Se tilbud

L'Oréal Paris

L'Oréal Paris Men Expert Carbon Protect Total Protection 48H Anti-Perspirant Deodorant Roll-On 100 ml

kr 64

Apotera · 64 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Scholl

Scholl Fresh Step antiperspirant fotspray 150 ml

kr 97

Apotekhjem · 65 kr/100 ml

Se tilbud

L'Oréal Paris

L'Oréal Paris Men Expert Thermic Resist antiperspirant roll-on 100 ml

kr 69

Apotera · 69 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Lea

LEA Antiperspirant Fotkrem - 75 ml.

kr 53

Med24 · 71 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Dove

Dove Roll-On Original Antiperspirant 50ml

kr 36

Apotera · 72 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

American Crew

American Crew 24 Hour Deodorant Body Wash - 450 ml

kr 340

Med24 · 76 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

L'Oréal Paris

L'Oréal Paris Men Expert Magnesium Defence Hypoallergenic 48H Deodorant Roll-On 50 ml

kr 38

Apotera · 76 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

L'Oréal Paris

L'Oréal Paris Men Expert Shirt Protect 48H Anti-Marks Anti-Perspirant Deodorant Roll-On 50 ml

kr 38

Apotera · 76 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Axe

Axe Roll-On Black Antiperspirant 50ml

kr 38

Apotera · 76 kr/100 ml

Se tilbud

Ingen andre priser funnet

Beste kjøp akkurat nå

Største rabatt

Perspirex Strong Antiperspirant 20 ml

51 kr · −70%

Lavest pris per enhet

Garnier Mineral Hyaluronic Care 72H Deodorant Spray 150 ml

26 kr/100 ml · 39 kr · Apotera

Lavest pris

NIVEA Men Dry Impact Deodorant Roll-On Mini 25 ml

24 kr · Apotera

Deodorant eller antiperspirant — det er hovedvalget

En deodorant demper lukt ved å bekjempe bakteriene som bryter ned svetten. En antiperspirant reduserer selve svetten, nesten alltid ved hjelp av aluminiumsalter som midlertidig trekker sammen svettekanalene. Sliter du med lukt, holder en deodorant; sliter du med våte flekker, er det antiperspirant du trenger. Mange «deodoranter» i handelen er egentlig begge deler — sjekk innholdsfortegnelsen etter «aluminium chlorohydrate» eller lignende.

Om aluminium: helsemyndigheter i Norge og EU har vurdert aluminium i antiperspirant flere ganger, og de påståtte koblingene til brystkreft og Alzheimers har ikke latt seg bekrefte. Vil du likevel unngå det, finnes det aluminiumsfrie alternativer i alle prisklasser — men da får du luktkontroll, ikke svettekontroll. Det er et bytte, ikke en oppgradering.

Apotekets styrke i denne kategorien er sensitiv hud: parfymefrie varianter og produkter beregnet på hud som reagerer på vanlige deodoranter, i tillegg til reseptfrie sterke antiperspiranter for kraftig svetting. Det er også her prisspennet er størst, og hvor det lønner seg å regne per 100 ml før du velger.

Formatet påvirker literprisen mer enn folk tror. Roll-on og stift gir vanligvis flest bruksdager per krone, mens spray tømmes raskere enn volumet tilsier fordi mye havner i luften. Sammenlign per 100 ml i listen under, men vær klar over at en spray varer kortere enn en roll-on med samme volum.

Spørsmål og svar

Hvilken deodorant er best i test 2026?

Norske forbrukertester kårer ulike vinnere avhengig av om de måler luktkontroll, svettekontroll eller hudvennlighet. Bestem først om du trenger deodorant eller antiperspirant — det valget betyr mer enn hvilken testvinner du lander på.

Er aluminium i deodorant farlig?

Nei, ikke ifølge dagens kunnskapsgrunnlag. Europeiske helsemyndigheter har vurdert spørsmålet gjentatte ganger uten å finne holdepunkter for de påståtte koblingene til brystkreft eller Alzheimers. Vil du likevel unngå det, finnes aluminiumsfrie alternativer — de demper lukt, men reduserer ikke svette.

Hva er forskjellen på deodorant og antiperspirant?

Deodorant bekjemper luktdannende bakterier. Antiperspirant reduserer svettemengden med aluminiumsalter. Mange produkter kombinerer begge funksjonene.

Hjelper deodorant mot kraftig svetting?

Vanlig antiperspirant hjelper mot normal svetting. Ved hyperhidrose (unormalt kraftig svetting) finnes sterkere reseptfrie produkter på apotek, og behandling hos lege om de ikke strekker til.

Se også